Poród stanowi w życiu kobiety jedno z największych przeżyć, jakich będzie ona kiedykolwiek doświadczać. Wpływa na jej całe życie w każdym aspekcie: biologicznym, psychicznym, rodzinnym, społecznym, zawodowym. Jest wydarzeniem, w którym duże znaczenie odgrywają hormony, przez co nie do końca mamy kontrolę nad jego przebiegiem. Wiąże się z wieloma pytaniami i uczuciami. W jaki sposób możemy się przygotować do samego porodu oraz następujących po nim wydarzeń?
Odczarować lęk
Znaczny lęk związany z porodem wiąże się zazwyczaj z brakiem konkretnej wiedzy oraz niewspółmiernymi do rzeczywistości wyobrażeniami, które kryją się w naszej głowie w sposób często nie do końca świadomy. Pierwszym zadaniem na drodze do pokonania lęku będzie zatem zdobycie rzetelnej wiedzy o porodzie. Można tego dokonać na wiele sposobów, np. przez uczestnictwo w dobrej szkole rodzenia, czytanie różnorodnej fachowej literatury, inną konstruktywną edukację przedporodową. Możliwości w tym zakresie mamy bardzo wiele. Potrzebna jest jedynie nasza chęć wiedzy i jednocześnie zdrowy rozsądek w jej odbiorze. W tematyce porodu bowiem istnieje wiele sporów, kontrowersji i nie do końca jednolitych wskazówek. Warto w dużej mierze zdać się na własną rozsądną ocenę sytuacji, posłuchać własnych potrzeb i oczekiwań.
Perspektywa długofalowa
Warto mieć na uwadze długofalową perspektywę związaną z narodzinami dziecka, co pozwoli nam dzień porodu włożyć w odpowiednie ramy. Najczęściej sam poród trwa około 1 dnia, natomiast z posiadaniem dziecka wiąże się całe dalsze życie, które stawiać będzie przed nami wiele kolejnych wyzwań przez następne lata. W takim ujęciu tematyka porodu sprowadzona do jednego dnia może urealnić w naszej głowie rzeczywistą ocenę sytuacji. Poród jest tylko jedną sprawą związaną z posiadaniem dziecka. Przed nami wiele innych tematów, np. laktacja, powrót do pracy, przedszkole, szkoła, problemy związane z wiekiem dorastania i wiele innych zagadnień.
Jak przygotować się do podjęcia decyzji o posiadaniu dziecka?
Stojąc przed wyborem
Sam poród jest związany z szeregiem wyborów, przed którymi stoi kobieta. Dotyczą one np. wyboru szpitala, znieczulenia lub rezygnacji z niego, zakupu wyprawki, sposobu karmienia. Wiele związanych z porodem kwestii nie do końca da się przewidzieć. Często zaplanowane rozwiązania nie mogą zostać zrealizowane. Ważna zatem jest duża elastyczność kobiety w kwestii narodzin dziecka i pierwszych miesięcy po tym wydarzeniu. Przygotowanie na to, co okaże się nieprzewidziane oraz czasem brak wyboru w konkretnych aspektach to istotne kwestie związane z oczekiwaniem potomstwa. Nie mamy pełnej kontroli nad tak ważnymi wydarzeniami dotyczącymi naszej egzystencji, czasem wymykają się one z zasięgu możliwości planowania i sprawczości.
Powiązane tematy
Dzieci jako ambasadorzy marki: Gadżety reklamowe jako klucz do serc młodych konsumenów
Jak przygotować dziecko do rozwodu rodziców?
5 technik stymulacji sensualnej wcześniaka