Kadra

mgr Renata Baran

wicedyrektor Przedszkola, nauczycielka
W 2005 roku ukończyłam Pedagogikę Opiekuńczo-Wychowawczą na  Wydziale Psychologii  i Pedagogiki UMCS a następnie podyplomowe studia Doradztwo ds. Kształcenia i Rozwoju Zasobów Ludzkich. Uczęszczałam także na kursy i szkolenia doskonalące warsztat pracy: Uczyć i zrozumieć dziecko z ADHD, Formy i metody socjalizacji młodzieży przejawiającej trudności w funkcjonowaniu w grupie rówieśniczej, Metoda Ruchu Rozwijającego bazującego na pracy Weroniki Sherborne I0. Aktualnie kontynuuję naukę na podyplomowych studiach z zakresu Pedagogiki Przedszkolnej.
W czasie studiów pracowałam w ramach wolontariatu w lubelskim Domu Dziecka, natomiast po ich ukończeniu w Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej Caritas oraz
w niepublicznym przedszkolu. Trzykrotnie brałam udział w organizowaniu i prowadzeniu półkolonii letnich dla dzieci ze środowisk wiejskich (Lato w Indiańskiej Wiosce 2006, Pod Rękę z Małym Księciem 2007, Wakacyjny Kogel-Mogel 2008), miałam też okazję włączania się w akcje organizowane na rzecz społeczności lokalnych (np. Akcja „Mikołaj o Tobie nie zapomni”, „Lato na Starówce”).
W pracy z dziećmi stawiam na szacunek, akceptację i indywidualne podejście. Staram się zawsze wysłuchać ich stanowiska, zrozumieć ich przeżycia. Zachwycają mnie ich szczere i spontaniczne reakcje, radość z odkrywania nowych rzeczy a także niesamowity i zupełnie rozbrajający sposób wyrażania się (np. „Idłam z Larłą”- zamiast ”szłam z Laurą”).
Najlepszy sposób na relaks to czytanie książek (obyczajowe, historyczne, thrillery), spacery po lesie, słuchanie muzyki (najchętniej piosenki literackie lub polski rock alternatywny). Lubię także eksperymentować w kuchni. Największe marzenia, które chciałabym zrealizować to  nauka gry na pianinie i lot na motolotni.
Ukończyłam studia magisterskie z Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej na Wydziale Psychologii i Pedagogiki UMCS, a także podyplomowe studia z Pedagogiki Przedszkolnej oraz Doradztwa ds. Kształcenia i Rozwoju Zasobów Ludzkich. W entliczku pracuję od 2010 roku. Praca z dziećmi jest czymś, co dodaje mi dużo pozytywnej energii, stwarza szansę, by ciągle się rozwijać i być twórczym, kreatywnym człowiekiem. Szczerość dziecięcych reakcji, radość odkrywania świata, niesamowite pytania i spostrzeżenia to coś czego nie da się przecenić. A bezgraniczne zaufanie jakim nas- nauczycielki dzieci obdarzają to dla mnie największy dar i największe wyzwanie.

NAUCZYCIELKI O PANI RENI:

„Energią i radością zaraża wszystkich wokół. Uwielbia robić twórczy bałagan by stworzyć z niego kreatywne rzeczy. Pod burzą loków jest głowa z niewyczerpanym źródłem zwariowanych pomysłów. Każde prowadzone przez nią zajęcia nawet te najbardziej szalone są zawsze absolutnym strzałem w dziesiątkę. Zawsze zajęta zajęciami - a to utrwala literki, a to liczy, a to wyczaruje burzę, lub też zorganizuje dzieciom zabawy pełne śmiechu. Oddana swojej pracy, pełna zapału i pozytywnie nastawiona. Wszystko robi z uśmiechem - nawet prace plastyczne, które nie są jej mocną stroną, zawsze doszuka się plusów- nawet w beznadziejniej sytuacji.”

„Znamy ją też jako wspaniałego scenografa i reżysera, jej przedstawienia zachwycają nietypowymi rozwiązaniami i ruchem scenicznym, a jak pani Renia czyta książki, to już na korytarzu słychać jej talenty aktorskie. Czasami zakręcona jak jej rude loki.”

„Mądra, konsekwentna, dobra, z zasadami. Pani Renia to gaduła, jak spotka Rodzica, to łatwo nie puści, aż nie opowie wszystkiego, albo i jeszcze więcej. Zawsze ma ciekawą odpowiedź na każde pytanie, świetnie rozwiązuje problemy najmłodszych.”

„Miłośniczka nieszablonowych rozwiązań. Pogromca nudy. Specjalista od zajęć innych niż wszystkie. W każdym dostrzeże najlepsze cechy. Z każdym się dogada, z każdym pogada. Nie istnieją dla niej sprawy beznadziejne, w każdej sytuacji nawet najbardziej trudnej i denerwującej dostrzeże jasne strony. Przeciwniczka „marudzenia na zapas”. Dzieci kochają ją miłością bezgraniczną – rodzice z resztą też.”