Garncarz w entliczku

Wczoraj gościliśmy w naszym przedszkolu pana Krystiana – garncarza, nie tylko z zawodu, ale przede wszystkim z zamiłowania, który podzielił się z nami swoją pasją i postanowił zarazić nieco sympatią do tego niezwykle ciekawego rzemiosła. Jak się dowiedzieliśmy - garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł i polega na rękodzielniczym wyrobie naczyń i przedmiotów codziennego użytku. Najpierw Pan Krystian opowiedział nam co nieco o swoim zawodzie. Pokazał nam narzędzia i materiały, które wykorzystuje w swojej pracy – koło garncarskie, wodę oraz glinę – która jak się okazała ma mnóstwo ciekawych właściwości. Po tym krótkim wstępie nasz gość zaprosił nas do wspólnych zajęć rękodzielniczych. Rozdzieliliśmy zadania i zabraliśmy się do pracy – wbrew pozorom wyrabianie naczyń z gliny nie jest wcale prostym zadaniem, a ręce muszą ze sobą naprawdę współpracować, by osiągnąć końcowy efekt w postaci pięknej miseczki, garnuszka lub dzbanka. Na szczęście pan Krystian czuwał nad nami cały czas i nasze rękodzieła nie rozpadły się na kawałki :) Efekty naszej pracy  - miseczki w kształcie serduszka, kwiatuszka lub zdobione wzorem, a także dzbanki i dzbanuszki muszą jeszcze porządnie wyschnąć, byśmy mogli wypełnić je drobiazgami i skarbami, których na pewno w „zasobach” naszych przedszkolaków nie brakuje. To był naprawdę owocny czas :)  Jeszcze raz dziękujemy Panu Krystianowi za wspaniałe spotkanie. Zobacz zdjęcia